November 10

0 comments

Veselīgs dzīvesveids – viegli vai grūti?

By Māris Žunda

November 10, 2023


Veselīgs dzīvesveids kā koncepts var šķist biedējošs un pārlieku sarežģīts, bet realitāte nav nemaz tik sarežģīta. Pavisam vienkāršās un pat šķietami nelielas izmaiņas ikdienā var radīt pozitīvus un būtiskus uzlabojumus.

Nereti domājot par veselīgu dzīvesveidu pirmais, kas nāk prātā ir pareizs uzturs, ūdens patēriņš un treniņi. Visi šie elementi ir būtiski, bet aiz vārdiem “veselība” vai “laba pašsajūta” slēpjas daudz vairāk. Tā ir attieksme pret sevi kopumā – domāšanas veids, ikdienas kustības, stāja, gaita un pat komunikācija. Tam visam ir nozīme, ja vēlies justies labi ilgtermiņā.

Stāja un kustības ir atslēga uz labu pašsajūtu

Stāja un kustības ir fiziskās veselības pamats, uz kura balstās ķermeņa funkcionalitāte. Pareiza stāja nenozīmē tikai sēdēt vai stāvēt taisni, bet gan uzturēt līdzsvaru organismā, kas samazina saspringumu un slodzi. Arī kustības ir būtiskas. Tās, ka katra darbība tiek veikta organismam draudzīgā un efektīvā veidā. Kustības un stāja nav tikai fiziskās īpašības, tās dziļi ietekmē gan ķermeni, gan prātu.

Bet man nav laika…

Sākt kustēties un regulāri vingrot ir vilinoša ideja, bet reālā ikdienas dzīve ar laika trūkumu un zemu enerģijas līmeni nereti ņem virsroku un labie nodomi paliek neizpildīti. Ko darīt, ja laika, enerģijas vai motivācijas trūkums šķiet nepārvarams šķērslis? Neuztraucies! Pat saspringtā darba grafikā pavisam īsas kustību pauzes ir vērtīgas.

Vienkārša izstiepšanās, īsa pastaiga apkārt telpa vai svaigā gaisā var uzmundrināt ķermeni un prātu. Nav pat nepieciešama īpaša vieta, lai ikdienā ieviestu vairāk kustību. Ir pavisam vienkārši vingrojumi, ko var veikt sēžot uz biroja krēsla vai, ejot uz virtuvi pēc ūdens glāzes.

Lai uzzinātu vairāk praktiskus ieteikumus, kā kustēties un kāpēc kustēties, klausies raidījumu “Labāks Tu. Dienas mikrodeva” 10. sēriju. Tajā fizioterpeits Jānis Šukajevs un digitālā satura veidotājs un uzņēmējs Elvis Krauze, apspriež kustību nozīmi ikdienā. Izrādās, ka nav jābūt sportistam un nav jāsvīst stundām ilgi sporta zālē, lai saglabātu labu veselību un kustību prieku.

Kāds sakars komunikācijai ar veselību?

Cilvēki ir sociālas būtnes, tātad komunikācija mums visiem ir nozīmīga. Tā iet roku rokā ar emocionālo labsajūtu, mentālo veselību, attiecību veidošanu un atbalsta sistēmu. Bez adekvātas komunikācijas neviens no iepriekšminētajiem faktoriem nevar veselīgi funkcionēt.

Problēmas sākas tajā brīdī, kad nezinām kā pareizi komunicēt. It īpaši digitālā laikmeta pasaulē ir viegli pazaudēt savas robežas komunicējot ar citiem vai tieši pretēji – pilnībā noslēgties no reāla kontakta ar pasauli. Lai rūpētos par savu mentālo veselību ir būtiski atrast līdzsvaru starp komunikāciju ar citiem un kvalitatīvu laiku “ārpus zonas”.

Tieši par šo tematu diskutē psiholoģe Inese Klote un digitālā satura veidotājs Edgars Fresh raidījuma “Labāks Tu. Dienas mikrodeva” 9. sērijā. Klausies pilnu sarunu un uzzini vērtīgus ieteikumus, kā komunicēt veselīgā veidā.

 

Raidījums tapis sadarbībā ar biedrību “Veselīga Latvija”.
Raidījumu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma saturu atbild EHR Latviešu Hiti.
#SIF_MAF2023

 

 

Māris Žunda

Par mani

Viss sākās tolaik, kad viss bija slikti, vai arī tad, kad es pamanīju, ka var taču labāk! Es strādāju IT jomā un toreiz viss šķita lieliski teorētiski, bet ne praktiski. Šobrīd fokuss ir būtiski caur "sevi un es" līmeni. Es esmu strādājis daudzos lieliskos Latvijas uzņēmumos, starp lieliskiem kolēģiem, tomēr biju saskāries ar fizikālās un emocionālās inteliģences trūkumu sevī. Pietrūka enerģijas un dzīvesprieka. Pagrieziena punkts bija Vima Hofa metodes apgūšana, mācības par kouču, pirtnieku, daudzas uztura grāmatas, raksti un online apmācības, kas šobrīd jau ir rezultējušās daudzās citās jomās un virzienos, kas saistīti ar manu un citu cilvēku dzīvesstāstiem. Daudz kas ir mainījies līdz nepazīšanai un šobrīd seko daudzu aizraujošu notikumu virkne, kuros arī Tu vari piedalīties!

You might also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Piesakies bezmaksas sarunai ar mani

>